BİST
101462
ALTIN
259.506
DOLAR
5.6912
STERLİN
7.0818
EURO
6.3668

MALİYE BAKANI AĞBAL'DAN AÇIKLAMALAR

Maliye Bakanı Ağbal, "Enflasyonun daha da aşağıya gelmesini her bakımdan önemsiyoruz. İnşallah enflasyon önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" dedi.

MALİYE BAKANI AĞBAL'DAN AÇIKLAMALAR

Maliye Bakanı Ağbal, "Enflasyonun daha da aşağıya gelmesini her bakımdan önemsiyoruz. İnşallah enflasyon önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" dedi.

03 Mart 2016 Perşembe 16:47
5677 Okunma
MALİYE BAKANI AĞBAL'DAN AÇIKLAMALAR
Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun daha da düşmesini önemsediklerini belirterek, "Enflasyon inşallah önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" dedi. 

Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. 

Enflasyonun daha da aşağıya gelmesini her bakımdan önemsediklerini dile getiren Ağbal, bunun hem ekonominin genel gidişatı hem de makroekonomik parametreler açısından önemli olduğunu belirtti. Ağbal, "İnşallah önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" değerlendirmesinde bulundu. 

"Para politikası enflasyonla mücadelede tek başına yeterli değil" 

Para politikasının enflasyonla mücadelede esas belirleyici araç olduğunu belirten Ağbal, ancak tek başına yeterli olmadığını söyledi. Para politikasının diğer önlemlerle desteklenmesi gerektiğini anlatan Ağbal, yapısal önlemlerin de bunlardan birisi olduğuna işaret etti. 

Burada gıda fiyatlarından kaynaklanan, hizmet fiyatlarında bir katılık olduğunu belirten Ağbal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konularla ilgili çalışmaları bulunduğunu anımsattı. 

Ağbal, "Bizler de inşallah yakın bir zamanda bir araya geleceğiz. Bu çalışmalar sonucunda gıdada da enflasyonu aşağıya çeken bir patikayı oluşturmamız gerekiyor. Bu parasal önlemlerle değil de yapısal önlemlerle sağlayacağımız bir şey olacak" dedi. 

"Yem ve gübrede KDV indiriminin olumlu etkisi olacak" 

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin bir sunum yaptığını, bu konunun üretim, ticaret, dağıtım kanalları tarafı bulunduğunu anlatan Ağbal, her birisiyle ilgili çalışmaların olduğunu söyledi. 

Ağbal, bu kapsamda Hal Yasası ile ilgili bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, üretilen ürünün, üretildiği noktadan tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyeti oluşturan kalemlerin aşağıya doğru çekilmesine dönük ne tür tedbirler alınabileceği konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının çalıştığını kaydetti. 

Enflasyonun iki yönlü, hem talep hem maliyet kaynaklı olduğunu belirten Ağbal, şöyle devam etti: 

"Maliyeti oluşturan faktörler üzerinde özellikle döviz kurları, maliyeti etkileyen önemli bir unsurdur. Dövizde istikrar sağlandığı sürece özellikle gıdada maliyet kaynaklı bu etki aşağıya gelir. En son yem ve gübrede bir KDV indirimi yaptık. Dolayısıyla oradan yapılan düzenlemelerin de olumlu etkisi olacak ama henüz komiteye bizim ilk toplantıdan sonra verdiğimiz birtakım çalışma direktifleri oldu, onu henüz önümüze getirmediler, onu getirsinler, zaten bu konunda detaylı bir açıklama yapacağız." 

Kırmızı ette KDV talepleri

Açıklamanın ne zaman yapılacağının sorulması üzerine, bu konunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının koordinasyonunda yürütüldüğünü ifade eden Ağbal, "Çalışıyoruz, beraber inşallah bunu getireceğiz" diye konuştu. 

Kırmızı ette KDV ile ilgili taleplerin hatırlatılması de üzerine Ağbal, "Öyle bir konu gündeme geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışmalarını bir yapsın gelsin, bakalım. İnşallah orada kapsamlı bir çalışmayı yapacağız" ifadelerini kullandı. 

Asgari ücret üzerindeki vergi yükü

Asgari ücret üzerindeki vergi yüküne ilişkin bir soru üzerine Ağbal, bu konuya bir vergi meselesi olarak bakmamak gerektiğini, çok başka yöntemlerle başka araçlarla da meselenin çözülebileceğini söyledi. 

Artan oranlı vergi tarifesinin sadece asgari ücretli için değil, çalışan herkes için geçerli olduğuna işaret eden Ağbal, buna ilişkin farklı seçenekler bulunduğunu, sadece vergi tarifesi üzerinden konuşmanın doğru olmayacağını belirtti. Bu seçenekleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile beraber çalıştıklarını anlatan Ağbal, "Bunu Sayın Başbakanımıza, hükümetimize götürürüz, bu seçeneklerden doğrudan doğruya hedef kitle olan asgari ücretlinin sorununu çözecek seçeneği buluruz. Bu vergiyle ilişkili olmak zorunda değil. Çalışacağız, getireceğiz, diyeceğiz ki 'bulduk seçeneğimiz budur.' Örneğin dedim ki toplam bildirimin üzerinden kişi başına bir indirim yaptık, yine benzeri bir yöntem konuşulabilir, benzeri bir yöntem geliştirilebilir" şeklinde konuştu. 

Bugün vergi tarifesinden en fazla etkilenecek kesimin bekar çalışanlar olacağını anlatan Ağbal, bu kesimin ekimde aylık olarak alacağı tutarda 70 lira azalma meydana geleceğini söyledi. Ağbal, "Dolayısıyla benim bekar asgari ücretlinin sorununu çözmem lazım, ona odaklanmış bir çözümü farklı yöntemlerle yapabilirim ama o meseleyi çözeceğim diye bütün vergi sistemini ilgilendiren bir tarife değişikliği yaparsak bu doğru olmaz" değerlendirmesinde bulundu. 

Gelir Vergisi Kanunu taslağı

Gelir Vergisi Kanunu taslağına dönük bir soru üzerine Ağbal, bütün sivil toplum örgütleriyle bu taslağı paylaştıklarını, her bir madde ile ilgili görüş ve öneriler geldiğini, kendilerinin de bunları taslağın üzerine işlediklerini söyledi. Ağbal, "Bütçeyi bitirelim, bu gelen görüşlerin üzerinden geçeceğim, daha sonra EKK'dan geçireceğiz" dedi. 

Vergi Usul Kanunuyla ilgili de aynı şekilde görüş aldıklarını, gelen eleştirilerden memnun olduklarını aktaran Ağbal, "Ben istiyorum ki Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu için de geçerli bu, mükellef haklarını güçlendiren, belirsizlikleri ortadan kaldıran bir kanun olsun, vergi ceza sistemi itibarıyla daha etkin olsun, gönüllü uyuma teşvik mahiyetinde düzenlemeler içersin. Burada da inşallah güzel bir noktaya geleceğiz" ifadelerini kullandı. Ağbal, "Dolayısıyla benim hedefim bütçe bittikten sonra süratle her iki kanunu da son noktaya getirip Bakanlar Kurulu'nda sunumunu yapmak" şeklinde konuştu. 


aa

Anadolu Haber Ajansı

Son Güncelleme: 03.03.2016 16:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.