BİST
96121
ALTIN
242.588
DOLAR
6.2046
STERLİN
8.2795
EURO
7.2854
78 milyonluk Türkiye’nin 6 milyon 800 binlik nüfusu ülke sınırları dışında yaşıyor. TAVAK tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın 170 ülkesinde Türk yaşıyor. Yurt dışında yaşayan Türkler içinde yaşadıkları ülkelerde önemli görevlere geldiler ve söz sahibi oldular.

Dünyada Türk olgusu, Türkiye’de yeteri kadar ilgi görmemiştir. Türk dünyasına yönelik yapılan çalışmalar, akraba topluluklarına gösterilen ilgiler, 1961 yılından itibaren Türklerin yurt dışına çıkışı ile birlikte 54 yıllık bir süre zarfında ciddi bir olgu haline gelmesi, maalesef göz ardı edilmektedir. Türkiye ilk defa 2015 seçimlerinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına seçme hakkı verirken, seçilme hakkını tekrar gündeme almamıştır. Böylece seçme ve seçilme hakkının yarısı uygulanırken diğer yarısı uygulanmaya konulmadı.

Türk olgusu niçin önemlidir?
Türkiye bugün 78 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’ne tam üye olsaydı ikinci en büyük ülke konumuna gelecekti. Bunun yanında 1961’de Almanya’ya başlayan göçle birlikte 6 milyon 800 bin Türk kökenli insanı kendi ülke sınırları dışında yaşatmaktadır. Bugün resmi olarak 132 ülkede Türklerin yaşadığından hareket edilmekte, gerçekçi bir yaklaşımla neredeyse bu sayının 170 ülkeye ulaşmış olduğunu düşünebiliriz.

Çin ilk sırada, Hindistan ikinci sırada
Dünyada en fazla kendi ülkesi sınırları dışında göçmen yaşatan 1,3 milyarlık nüfusu ile Çin’dir. Çin yurt dışında 55 milyon insan yaşatmakta ve bu da Çin nüfusunun yüzde 0,3’lük kısmına denk gelmektedir. Çin’i takiben Hindistan gelmektedir. 1,1 milyar nüfusa sahip olan Hindistan’ın 35 milyonluk kısmı yurt dışında yaşamaktadır ve bu oran ülke nüfusunun yüzde 0,3 ‘ünü oluşturmaktadır. Hindistan’ın ardında üçüncü ülkeyi Türkiye oluşturmaktadır. 78 milyonluk Türkiye’nin 6 milyon 800 binlik bir nüfusu da kendi ülke sınırları dışında yaşamakta, bu oranda kendi nüfusumuzun yüzde 9‘una denk gelmektedir. Bu oran Çin ve Hindistan ile karşılaştırıldığında neredeyse otuz misline denk gelmektedir.

Türkiye yeni yeni bu konulara ilgi duymaya başlamış, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi kuruluşları oluşturmuştur. Yurt dışındaki Türklere yönelik 1985-2008 yılları arasında en ciddi araştırmaları merkezi Essen ‘de bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi yapmıştır. Benim başkanlığını yürüttüğüm bu kurumda Avrupa Birliği’nde yaşayan 5,4 Milyon Türk’e yönelik birçok araştırma yapılmıştır. Bugün artık bu kurum Alman Derin Devletinin eline geçmiş bulunmaktadır.
Bugün Türkiye’de ki üniversitelerimize baktığımız zaman yurtdışında yaşayan insanlarımıza yönelik araştırmaların çok çok az olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu ilgisizliğin ilgiye dönüşmesi şarttır. Türkiye eğer kendini ciddi bir dünya devleti olarak görmek istiyorsa yurtdışında yaşayan Türklerden yararlanmalı ve onları eskisi gibi döviz makinesi ya da lobi aracı olarak görmemelidir. Yurt dışında yaşayan insanlarımız artık içinde yaşadıkları ülkelerde önemli görevlere gelmişler ve söz sahibi olmuşlardır. Yalnız spor ve futbolda değil politikada da yerlerini almıştırlar.

Dünyada 6,8 milyon Türk var
TAVAK Vakfı’nın hazırladığı bu araştırmanın amacı 6,8 milyon kişilik kitlenin önemini vurgulamak, olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya çıkarmaktır. Bugün dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Türklerin her katmanda yer aldığını görmekteyiz. Soğan teorisinden yola çıkarak baktığımız zaman en üstün üstünde olan Türkler olduğu gibi en altın alt grubunda yer alan Türkler de bulunmaktadır. Başarılı Türklerin yanında Türk mafyaları ve buna benzer yapılar da oluşmaktadır. Bu da insanların normalleşmesini gösterir.  Genel olarak şunu açıklayabiliriz ki; yurt dışında yaşayan Türk kitlesi içinde bulundukları ülkenin vatandaşı da olsalar kendi ülkelerine olan ilişkilerini hiç kaybetmemiş ve aynı şekilde canlı bir şekilde yaşatmaya devam etmektedirler.
Son yıllarda Avrupa’daki Türklere yönelik inceleme bulunmamaktadır. 2008‘de Türkiye Araştırma Merkezi’ni terk ettikten sonra bu merkezin isim değiştirerek artık Alman derin devletinin kumanda ettiği bir kuruluş haline geldiğini de görmek mümkündür. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin neredeyse nüfusunun yüzde 10‘luk bir kısmını oluşturan kitleye daha fazla sahip çıkması ve ilişki içinde olması gereklidir.

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in kaleme aldığı Dünyada Türk Olgusu kitabı Pozitif yayıncılıktan çıktı. Kitapta dünyada yaşayan Türklerin varlığı ile ilgili önemli verilere ve değerlendirmelere yer veriliyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.