banner181

İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesi yaz okulu başlıyor

03 Ağustos 2016 Çarşamba 15:00
Bu haber 4798 kez okundu

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ ) Çocuk Üniversitesi Yaz Okulu, 22 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında Florya Yerleşkesi’nde minik üniversiteliLeri ağırlayacak. Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı, yaz okulunun hem üstün zekalı çocuklar için hem de okul derslerine karşı ilgisiz kalan öğrenciler için gerekli olduğunu vurguluyor

İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesi yaz okulu başlıyor
 2013 yılından bu yana 20’ye yakın eğitim gerçekleştiren İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’nin, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan yaz okulu programı 22 Ağustos’ta başlıyor. Çocukların erken yaşta bilimle tanışması, eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerilerinin kazanılmasının amaçlandığı proje 5-6, 7-8 ve 9-12 yaş grupları arasındaki çocukların eğitimini kapsıyor. Yaz okulunda minik üniversiteliler yogadan eğlenceli bilim dünyasına, mini mutfak atölyesinden ritim ve müziğin coşkusuna öğrenme hazzını keyifli bir şekilde deneyimleme fırsatı bulacak. Öğrenciler ayrıca “Üniversiteyi Tanıyorum; Bölümümü Seçiyorum” programı ile Diş Hekimliği Fakültesi, Moda Tasarım ve Havacılık gibi bölümleri uzman eğitimciler eşliğinde gezerek tanıma fırsatı bulacak.

DERSLERİNE KARŞI İLGİSİZ ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ
İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı, yaz okulunun hem üstün zekalı çocuklar için hem de okul derslerine karşı ilgisiz kalan öğrenciler için gerekli olduğunu vurgulayarak “Birçok aile okullar kapandığında çocuklarını yaz okuluna gönderip göndermeme konusunda kararsızlığa kapılır. Çoğunlukla okullar, çocuklar için fazla yapılandırılmış ve bireyselliği geri planda tutan bir ortama sahip olduğu için, çocuklar tarafından ‘okul ve ders’ kelimeleri olumsuz düşünceleri de çağrıştırabilmektedir. Bu durum özellikle akademik olarak okulda çok başarılı olmayan ve bazı derslerde zorluk yaşayan çocuklar için ve diğer çocuklardan farklılık gösteren, üstün zekâlı çocuklar için geçerlidir. Okul bu tür çocuklar için ‘verilen fazla ödevler, yazı yazma, tekrarlar ve az uyarıcı etkinliklerden’ dolayı tüketicidir ve yaz tatilleri de onlar için tıpkı karanlık bir tünelin sonunda görünen bir ışık gibidir. Fakat doğruyu söylemek gerekirse yaz okulları en çok da bu çocuklar için önemlidir ve bu özellikleri sergileyen çocukların ihtiyacıdır. Çünkü bu çocuklar okula ve dolayısıyla bir süre sonra öğrenmeye olumsuz bir tutum takınabilmekte ve tümüyle meraklarını kaybederek, öğrenmekten soğuyabilmektedir. Bu tür çocukları yaz okuluna göndermemek onları büyük bir fırsattan mahrum etmek anlamına gelecektir” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder