BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO
2015 yılı Türkiye ve Dünya ekonomileri bakımından oldukça zor geçti. Küresel büyüme rakamları git gide düşüşüne devam ederken, Türkiye bu arada 2 genel seçim atlattı. 2015 yılına ABD Merkez Bankası Fed damga vurdu. Son 10 yıldır uyguladıkları sıfır faiz politikasına son veren ABD Merkez Bankası aldığı kararla tüm Dünyada oynaklık yarattı. Bunun yanı sıra 2015 yılının son günlerinde Rusya ile yaşanan kriz ve ambargolar politik ölçüde yıla damga vurdu.

2015 yılında Fed’in faizleri artıracağı gerekçesiyle senenin başından itibaren gelişmekte olan ülkelerden ABD ve diğer gelişmiş ülkelere doğru fon çıkış akımları vardı. Son 10 yıldır Dünya büyümesini göğüsleyen gelişmekte olan ülkeler, sıcak para döngüsünün yavaşlaması ile birlikte geçtiğimiz yıl büyümede direksiyonu aşağıya çevirdi. Türkiye ekonomisi de büyümede 2014 yılında yüzde 2.9 gibi düşük bir performansı sergilerken, 2015 yılında da bu rakamın yüzde 3,5-3,7 civarında olacağını düşünüyoruz. Hali hazırda 2015 yılının çeyrek rakamlarındaki büyüme performanslarına baktığımızda; 1Ç 2.5yüzde , 2Ç yüzde 3,8, 3Ç yüzde 4,0 oldu. İç tüketim yine büyümenin motoru olurken, imalat sanayindeki hızlanma 2.çeyrek dönemde büyümeye destek verdi. 3.çeyrek dönemde ise yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde gelen büyüme verisinde, yılın yüzde 3,5-3,7 seviyelerinde tamamlanacağına yönelik beklentiler artmış durumda.
Türkiye Büyüme (çeyrekler, 2010-2015)Türkiye’nin büyüme performansının son iki yılda yavaşlamasıyla birlikte sektörlerde de büyüme oranları ve karlılık rakamları düşüş gösterdi. Borsa İstanbul 100 listesinde yer alan şirketlerin karlılıklarını 2010 yılından bu yana 9 aylık periyotlarda incelediğimizde 09/2015 dönemindeki net karlar 2013 yılı aynı dönemindeki net kar rakamlarının uzağında. Ancak 2016 yılı için yüzde 4-yüzde 4.5 büyüme beklentileri gerçekleşmesi durumunda sektörlerde ye alan şirketlerin finansallarında da düzelmeler olacağını düşünüyoruz. 

Borsa İstanbul 2016 İçin Fırsatları Barındırıyor
BIST 100 endeksi 2015 yılında yaklaşık 14bin puan düşerek yüzde 17 oranında değer kaybına uğradı. Diğer gelişmekte olan ülke piyasalarında da durum benzer olsa da 2016 yılı için Borsa İstanbul’un emsallerine göre pozitif ayrışmasını bekliyoruz. Çin’de yavaşlayan sektör faaliyetleri, bu şirketlerin kazançlarını düşürebileceği gibi hisse getirilerini de normal şartlarda kısıtlayacaktır. Bu durumun yaratacağı sonuç elbette Çin ile de sınırlı kalmayacaktır. Asya bölgesindeki diğer gelişmekte olan ülkelerin en büyük ticari partneri olan Çin’deki durgunluk, bölgenin büyüme performansını da etkileyecektir.


BIST 100 vs. MXEF Getiri Karşılaştırması(Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi), USD

2016 Yılında Sektörlerde Beklenen Gelişmeler
-Otomotiv Sektörü: 2016 yılında iç piyasanın canlanmasını beklemekle birlikte, Avrupa’da toparlanmanın canlılık göstermeye başlaması, İran’a olan yaptırımlarının kalkmasıyla yeni pazar yaratılması gibi konular otomotiv sektörüne pozitif yansıyacaktır. Kur yönünde volatil bir sene geçirmememiz durumunda iç piyasa tüketiminde kırılganlık görmeyebiliriz. Otomotiv sektörü 2016 yılında toparlanmasını devam ettirerek, firmaların karlılıklarında artış bekliyoruz.

-Sanayi & Holding Sektörü: İran pazarının açılmasıyla birlikte sanayi şirketlerinin yatırımları açısından coğrafi çeşitlendirme oldu. Ancak bu aşamada faaliyetleri veya iştiraki Rusya’da olan sanayi şirketleri veya holdingleri ayırmakta fayda var. 2015 yılının son günlerinde kopan diyalog, burada faaliyet gösteren şirketlerin de bilançolarına yansıyacak. Ancak sektörün döviz borcu artış göstermeye devam ediyor. Bu durum 2016 yılında da net kar üzerinde baskın olmaya devam edecek.

-Bankacılık Sektörü: Son iki yıldır BDDK tarafından alınan önlemlerle beraber bankaların da gelir kalemlerinde düşüş görülmüştü. Ancak 2016 yılının sektör açısından toparlanma yılı olacağını düşünüyoruz. Bankaların KAP’a yaptığı duyurulara baktığımızda da kar beklentilerinin 2015 yılına göre yukarıda olduğunu görebiliyoruz. Beta katsayısı çok yüksek olan sektör bu nedenle endekse yön verebiliyor. BDDK, Bankacılık sektörünün 2016 yılında ön plana çıkacak sektörler arasında olduğunu düşünüyoruz. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, konut kredisi dışındaki tüketici kredilerinin risk ağırlığı mevcut yüzde 150-yüzde 250 seviyesinden yüzde 75’e, konut kredilerinin risk ağırlığı da yüzde 50’den yüzde 35’e düşürüldü. Bu durumun Bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranlarına olumlu etki yapacağını düşünüyoruz.
-Gübre Sektörü:  Bagfaş’ın 3.çeyrekte entegre fabrikasında kapasite artırımı yaptı. İran’a olan yaptırımların kalkmasıyla birlikte Gübretaş’ın ortağı Razi’den dolayı kapasite artışı yapacaktır. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte her iki şirket için ciro artışı beklerken, sektörün ön planda olacağını düşünüyoruz.

-GYO & Çimento Sektörü: Durgun geçen 2015 yılının ardından her iki sektörün 2016 yılı için canlılığını korumasını bekliyoruz. Devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları, politik istikrarın devamında başlayan & devam eden büyük altyapı çalışmaları çimento sektörüne bu açıdan hareketlilik katacaktır. Fakat doğu ve güney bölgelerinde faaliyet gösteren çimento şirketleri için aynı performansı İran’daki ucuz çimento nedeniyle göremeyebiliriz. Diğer yandan GYO sektörünün iplerini 2015 yılında yabancılar tutarken, 2016 yılında da yabancı satışlarının devam edeceğini ve buna ek olarak iç piyasanın da katkısının artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Çimento başta olmak üzere GYO sektöründe de canlılık yaşanacağını umut ediyoruz.

-Havacılık Sektörü: Petrol fiyatlarındaki düşüş ve yolcu trafiğindeki sürekli artış havacılık sektörünü dinamik tutuyor. Her ne kadar Rusya ile bağlantıların kopmuş olması yolcu sayısı bakımından sektöre olumsuz yansısa da ham madde fiyatlarındaki girdi maliyetleri net karı destekliyor.

-Beyaz eşya Sektörü: Beyaz eşya için iyi bir pazar olan Avrupa’da ekonomi iyileşme belirtileri göstermeye başlıyor. Aynı zamanda BDDK’nın taslağında bulunan mobilya ve beyaz eşya alımına yönelik 9 aylık kredi sınırlamasının 12 aya yükseltilmesi ile beraber sektör hemen reaksiyon gösterdi ve Ocak ayında mobilya satışları yüzde 10 yükseldi.
-Turizm Sektörü: Ülkemizde son dönemde yaşanan terör saldırıları ve Rus turistlere konulan Türkiye’yi ziyaret yasağı, 2015 yılını kötü geçiren turizmcilere 2016 yılının da benzer şekilde olacağı sinyallerini veriyor. Bu nedenle Borsadaki Turizm hisselerinde bilanço beklentileri dahilinde ekstrem yükselişler beklemiyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.